Bize Ulaşın: 0216 330 57 77

Çerçeveler hakkında

0

Ahşap çerçevedeki dönme ve kurtlanma problemlerinin olmadığı bir malzemeden üretilmesi, fiyatının oldukça düşük olması nedeniyle rağbet görmektedir.
Kaplama teknikleri ahşapta olduğu gibidir. Kimyasal kullanılmadıkça uzun yıllar kullanılabilir. Ahşaptaki sağlamlığı alabilmek için ustalık gereklidir. Birleşme yerlerinin agraf ile çakılmasının yanında yapıştırılması, arkasından destek atılması gibi teknikler uygulanabilir.
Ülkemizde üretilen ahşap çerçevelerin fırınlanıp ilaçlanmayanları fiyatı ucuz , ancak kullanımı kısa sürelidir.
İlaçlanıp fırınlananlar ise fiyat olarak çok yüksek kalmaktadır.
Dünyada İspanya ve İtalya bu konuda oldukça ileridir. Ancak fiyatları oldukça yüksektir.
O sebeple hiç bir ithalatçı firma çoklu alım yapmamaktadır. Stok durumları risklidir.
Bu maliyetler göz önüne alındığında yerli plastik çerçeve ile İspanyol ahşap çerçeve arasında kimi zaman 20 kat fiyat farkı doğabilir.
Çerçeve piyasasında fiyatlar bu sebepler ile oldukça görecelidir.
-
AHŞAP ÇERÇEVE
Günümüzde pek kullanılmayan ahşap çerçeve nadirende olsa kullanılmaktadır. Maliyetinin yüksek oluşu, plastik çerçeve maliyetiyle boy ölçüşemediği için kullanımı azalmıştır. Çerçeveci ler yinede numunelerini sergiler ve sipariş almaya devam ederler.
İyi bir ahşap çerçevenin kurtlanmaması ve zamanla dönmemesi için ilaçlanıp-fırınlanması gerekmektedir. Buda çerçeve nin maliyetini arttırmaktadır. Plastik çerçeveni daha hafif olması ve kullanılan folyolara göre ahşaptan ayırt edilememeside ahşap çerçeveyi geri plana itmiştir.
LAMİNE ÇERÇEVE
Plastik türevi çerçevedir. Nerdeyse ahşap çerçevenin yerini almıştır. Çerçeve modelleri sınırsızdır. İmalatı ahşap çerçeveye nazaran daha kolay ve makinasyon olduğu için fiyatı uygundur.
Üzeri çeşitli folyolarla kaplanır. Ve bu folyolar altın varak renginden,meşe,ceviz,maun ve istenen herşeye göre uygulanabilir. Ahşaptanda ayırtedilemez. İyi bir işçilik yapıldığında ahşabın sağlamlığına nerdeyse erişir. 15mm den 160mm ye kadar çeşitleri vardır. Son yıllarda kartonpiyer ve mobilya sektöründede kullanıma başlanmıştır.
İŞÇİLİK
Çerçeveler 2,8-2,9 mt şeklinde boylardan oluşur. İstenen ölçülerde giyotin veya özel çerçeve kesimi için yapılmış çiftli kesme makinalarda kesilir.
Köşeler agraf makinasında çakılır. Yapıştırıcı kullanılması sağlamlığı arttırır.
TEMİZLİK
Lamine çerçeveler herhangi bir kamyasal kullanılmadığı takdirde senelerce kullanılabilir. Nemli yumuşak bir bezle tozunu almak yeterlidir. Senelerin bir uçağı,bir binayı bile eskitebildiği gibi çerçeveyide eskitmesi olağandır.

http://www.artconsept.com’dan alıntıdır…

Post a Reply